بازار جهانی قراضه و انبوهی از ابهامات پیش رو

بازار جهانی قراضه و انبوهی از ابهامات پیش رو

دوران سختی های بازار جهانی قراضه آهن به تدریج در حال سپری شدن است ولی این بازار دیگر تنها از زنجیره عرضه و تقاضا پیروی نمی کند. علل اصلی تغییرات در ساختار بازار قراضه عبارتند از دخالت های ارزی کشورها، تحولات سیاسی و عدم کاهش جدی صادرات فولاد چین. مقامات چینی به طور مداوم از کاهش ظرفیت تولید صحبت می کنند ولی از کاهش تولید حرفی نمی زنند.

 

به گزارش استیل پدیا، یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار غیر قابل پیش بینی بر بازار قراضه رشد سریع قیمت زغال سنگ بوده است.

 

چند ماه قبل چین برای بالا بردن قیمت سعی کرد استخراج زغال سنگ را کاهش دهد که موجب افت 16 درصدی عرضه این ماده اولیه شد. دو هفته گذشته زغال سنگ تا 14 درصد رشد قیمت داشته و از اوایل سپتامبر نیز تا 86 درصد بالا رفته 250 تا 260 دلار هر تن فوب استرالیا شده است. تا بحال دیده نشده بود زغال سنگ از قراضه گران تر باشد از این رو آینده بازار تغییر خواهد داشت.

 

در بازار قراضه امریکا به نظر می رسد قیمت دیگر پایین تر نمی رود و بازار صادرات امریکا بر بازار داخلی آن اثر مثبت دارد. رشد صادرات موجب رشد قیمت های داخلی نیز می شود حتی اگر بازار داخلی فعال نباشد.

 

آینده بازار قراضه اروپا نیز روشن است و تا پایان سال جاری دلیلی برای رکود آن وجود ندارد. بازار قراضه ژاپن نیز از قبل با ثبات تر شده است.

 

تقاضای قراضه هند، پاکستان و بنگلادش نیز برای سال های آتی خوش بینانه است. شاید سال آینده این کشورها 10 تا 15 میلیون تن قراضه وارد کنند.

 

از طرفی در درازمدت شاید چین به یک صادرکننده بزرگ قراضه تبدیل شود چون پس از سال 2030 جمع آوری قراضه در این کشور رشد چشمگیری خواهد داشت.

منبع: metal expert

ترجمه: م. تابان شمال


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار قراضه آهن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران