ضرورت تامین مواد اولیه برای تولید 55 میلیون تن فولاد

ضرورت تامین مواد اولیه برای تولید 55 میلیون تن فولاد

با گذشت سه سال از رونمایی طرح جامع فولاد آخرین مطالعات نشان می‌دهد افزایش ظرفیت تولید فولاد به 55 میلیون تن تا هفت سال آینده با کمبود سنگ‌آهن، قراضه و گندله روبه‌رو است که باید از طریق واردات این نیاز صنعت فولاد تامین شود.

 

به گزارش استیل پدیا، هر چه از نقطه آغازین جهت‌ گیری افزایش ظرفیت تولید در صنعت فولاد می‌گذرد، نگرانی برای تامین نیاز اولیه فولاد بیشتر می‌شود. مطالعات اولیه طرح جامع فولاد نشان داده برای افزایش ظرفیت تولید در این صنعت نیاز به 165 میلیون تن سنگ آهن، 80 میلیون تن کنسانتره، 80 میلیون تن گندله، 58 میلیون تن آهن اسفنجی و 55 میلیون تن شمش وجود دارد.

 

چنین پیش‌بینی در حالی صورت گرفته که کارشناسان معتقدند اگر قرار باشد در افق 1404 حدود 55 ميليون تن فولاد تولید شود باید حدود 135 ميليون تن سنگ‌آهن برداشت و از آن 8/ 14 میلیون تن سنگ‌آهن دانه‌ بندي، 2/ 77 میلیون تن کنسانتره و 72 ميليون تن گندله تولید کرد. این در شرایطی است که طبق آمارهای رسمی هم اکنون ظرفیت استخراج سنگ‌آهن در ایران 40 میلیون تن، کنسانتره 24 میلیون تن، گندله 22 میلیون تن و آهن اسفنجی 18 میلیون تن است.

 

از سویی به تازگی برآوردهای انجام شده توسط کارشناسان نشان داده، برای رسیدن به ظرفیت تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404، باید 6 میلیون تن قراضه پایه آهنی برای کارخانه‌های داخلی تامین شود. ضمن اینکه اکنون بین 5/ 2 تا 7/ 2 میلیون تن مصرف آهن قراضه در ایران وجود دارد و با توجه به کاهش منابع قراضه و نیاز به واردات باید توجه خاصی به زیرساخت بنادر برای تخلیه قراضه انجام شود. با این اوضاع به نظر می‌رسد همچنان وابستگی به واردات مواد اولیه در صنعت فولاد کشور وجود دارد.

 

اما با توجه به اینکه فعلا صنعت فولاد کشور در سایه بحران افت قیمت مواد معدنی در بازار جهانی قرار گرفته از سویی وضعیت رکود داخلی سبب شده پروژه‌های عمرانی و ساخت و سازهای کمتری در کشور صورت گیرد؛ زمانی که پروژه‌های عمرانی دولت و ساخت‌و‌سازهای بخش خصوصی در حال رکود باشد، صنعت فولاد نیز دچار رکود می‌شود.اگر‌چه کارشناسان راهکارهای برون‌رفت از رکود صنعت فولاد را شامل افزایش صادرات، فعال کردن پروژه‌های عمرانی، کاهش نرخ سود بانکی، حمایت از تولید داخل، نیاز به راهبرد مناسب داخلی و مدیریت قوی برای جلوگیری از تشدید رکود و همچنین جلوگیری از واردات می‌دانند اما پیش‌بینی می‌شود اگر تولید فولاد در سال 2016 کاهش نیابد، افزایش قیمت را هم تجربه نخواهد کرد.

 

تحلیلگران دو دلیل اساسی این امر را افزایش نرخ بهره بانکی آمریکا و کاهش تولید فولاد چین عنوان می‌کنند. ایمیدرو اخیرا اعلام کرده است که به دلیل رکود بازار فولاد در سطح جهانی بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری اکنون است، زیرا تا وقتی طرح‌های توسعه به بهره‌برداری برسند، قیمت‌ها نیز به نرخ واقعی خود خواهند رسید.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران