صادرات مواد معدنی ایران در سایه سنگین خود تحریمی‌‌ها

گلایه سنگ‌آهنی‌ها از ارزان‌خری فولادی‌ها

گلایه سنگ‌آهنی‌ها از ارزان‌خری فولادی‌ها

نایب رئیس انجمن سنگ‌آهن با بیان اینکه صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی به معنای خام‌فروشی نیست، گفت: معدنکاران انتظار دارند تولیدات‌شان روانه بازارهای صادراتی شود نه اینکه با قیمت‌های پایین و ناعادلانه به فولادسازان داخلی محصولات‌شان را بفروشند.

 

به گزارش استیل پدیا، نایب رئیس انجمن سنگ‌آهن با بیان اینکه صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی به معنای خام‌فروشی نیست، گفت: معدنکاران انتظار دارند تولیدات‌شان روانه بازارهای صادراتی شود نه اینکه با قیمت‌های پایین و ناعادلانه به فولادسازان داخلی محصولات‌شان را بفروشند.

بهرام شکوری در گفت‌وگو با اقتصادنیوز درباره پدیده خودتحریمی‌ها در بازار مواد معدنی ایران اظهار کرد: جای تاسف دارد معدنکارانی که تلاش دارند زنجیره ارزش افزوده مواد معدنی حفظ شود و به هر سختی که شده در سایه مشکلات اقتصادی، در تولید و فرآوری مواد معدنی ارزش افزوده ایجاد ‌کنند، باید تاوان یکسری از عوام‌فریبی‌هایی را پس بدهند که همواره در مسائل صادرات و تجارت با آن روبه‌رو هستند. 

او افزود: معدنکاری که سنگ‌‌آهن را به مرحله دانه‌بندی می‌رساند و برای صادرات آماده می‌کند، در واقع ارزش افزوده ایجاد کرده و این مساله نباید خام‌فروشی تلقی شود. چرا در حالی که معدنکاران می‌توانند با صادرات مواد معدنی به درآمدزایی برسند، باید محصولات خود را با قیمتی پایین‌تر از قیمت بازار جهانی به فولادسازان کشور بفروشند یا دولت با ابلاغ قیمت دستوری تولیدات آنها را از صادرات محروم کند و صرفا در راستای حمایت از صنعت فولاد ارزش تولید این مواد معدنی را نادیده بگیرد؟ 

نایب رئیس انجمن سنگ‌آهن تصریح کرد: معمولا دو دسته از مواد معدنی هستند که راهی بازارهای صادراتی می‌شوند. دسته اول مواد معدنی هستند که در داخل کشور مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و در بازارهای خارجی برای آنها تقاضا وجود دارد. دسته دوم هم مواد معدنی که مازاد نیاز واحدهای صنعتی هستند و به جای انبار شدن به بازارهای صادراتی فرستاده می‌شوند.  رئیس کمیسیون معادن اتاق ایران با بیان اینکه صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی به معنای خام‌فروشی نیست، گفت: در شورای اقتصاد قرار شده صادرات سنگ‌آهن مشمول معافیت مالیاتی نباشند، زیرا گفته شده به دلیل اینکه در صنعت فولاد برنامه‌ریزی برای افزایش ظرفیت تولید فولاد به 55 میلیون تن صورت گرفته، نباید برای صادرات سنگ‌آهن برنامه‌ریزی کرد.  او افزود: این در حالی است که فقط هفت درصد از مساحت کل کشور مورد اکتشافات معدنی و عملیات ژئوفیزیک هوایی قرار گرفته و نباید تصور کرد در 20 سال آینده ذخایر سنگ‌آهن‌مان تمام می‌شود. بلکه باید قدرت اکتشافات معدنی‌مان را بالا ببریم. ژاپن و کره هیچ کدام سنگ‌آهن و مواد اولیه برای تولید فولاد ندارند اما همچنان تولید دارند و دستاوردشان نیز کم نیست. قیمت تمام شده فولاد در ایران با وجود دریافت یارانه انرژی 400 دلار تمام می‌شود و این رقم کمی نیست.  شکوری بیان کرد: معدنکاران انتظار دارند تولیدات‌شان روانه بازارهای صادراتی شود نه اینکه با قیمت‌های پایین و ناعادلانه به فولادسازان داخلی محصولات‌شان را بفروشند. در حالی که دولت با وضع مالیات و سیاست‌های نابجا مانع‌تراشی در صادرات سنگ‌آهن می‌کند.  او افزود: در بخش معدن و صنایع معدنی متاسفانه تصمیم‌های درست در زمان مناسب گرفته نمی‌شود و در زمان‌های مناسب تصمیم‌های اشتباه گرفته می‌شود. سال‌های گذشته معادن گچ در تولید رکورد زده بودند با وجود افزایش تولید دولت همین مانع‌تراشی را در صادرات گچ کرد و این مواد معدنی بازارهای صادراتی خود را از دست داد و الان با کاهش ساخت و سازها مشتری برای گچ در بازار داخلی و جهانی نیست. سرنوشت سنگ‌آهن هم همین خواهد شد.  رئیس کمیسیون معادن اتاق ایران در پایان گفت: بهتر است دولت به اندازه‌ای که مصمم به افزایش درآمدهای مالیاتی خود است قدری هم نگران وضعیت اشتغال در معادن کشور باشد زیرا اگر از معادن و صنایع معدنی حمایت نشود، معادن بیشتری به تعطیلی می‌رسند و این تاثیر بسیاری در اقتصاد کشور خواهد گذاشت.

 


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

 

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران