صعود شاخص قیمت سنگ آهن ایران به بالای 40 دلار

صعود شاخص قیمت سنگ آهن ایران به بالای 40 دلار

شاخص قیمت سنگ آهن ایران که در ماه‌های اخیر تحت تاثیر قیمت‌های جهانی با کاهش چشمگیری روبرو شده بود، بار دیگر به بالای 40 دلار صعود کرد.

 

به گزارش استیل پدیا، رکود در بازار سنگ آهن دنیا همچنان ادامه دارد و پیش‌ بینی می‌شود که با توجه به تاثیرگذاری چین بر بازار سنگ آهن دنیا، با آغاز تعطیلات سال نوی چین، بازهم تقاضا برای سنگ آهن کاهش پیدا کرده و رکود تعمیق یابد.

 

این پیش‌ بینی در شرایطی انجام می‌شود که کارشناسان عمده دلیل کاهش قیمت سنگ آهن را کاهش رشد اقتصادی چین، کاهش تولید فولاد در این کشور و کاهش تقاضا در دنیا و به ویژه چین که بزرگ‌ترین مصرف‌ کننده سنگ آهن به شمار می‌رود، می‌دانند.

 

در این بین با توجه به تحریم‌ها سنگ آهن تولیدی در ایران با قیمت پایین‌تری نسبت به قیمت واقعی خود به فروش می‌رسید و همین امر سبب شد تا برخی از موسسات اعلام قیمت سنگ آهن که خود در این جریان ذی نفع بودند، قیمت‌های غیرواقعی از سنگ آهن ایران ارائه کنند.

 

به این ترتیب با پیگیری تولید کنندگان سنگ آهن در ایران موسسه بین‌المللی متال بولتن، در پی درخواست ایران، شاخص قیمت سنگ آهن ایران با خلوص 60 درصد را از حدود چهار ماه پیش اعلام کرد.

 

شاخص قیمت اعلام شده توسط متال بولتن حدود 10 دلار از شاخص قبلی که توسط یومتال اعلام می‌شد بالاتر بود، اما از همان زمان افت شاخص قیمت سنگ آهن ایران در پی کاهش قیمت‌های جهانی آغاز شد.

 

در حالی که اولین بار شاخص قیمت سنگ آهن ایران در هفتم اکتبر 2015 بیش از 50 دلار اعلام شد و در هفته پس از آن به 52 دلار هم رسید، کاهش قیمت سنگ آهن سبب شد تا این شاخص در هفته‌های اخیر به 35 دلار هم برسد.

 

اما بار دیگر قیمت سنگ آهن ایران روند صعودی خود گرفت و بر اساس آخرین اعلام متال بولتن در سوم فوریه 2016 این شاخص روی عدد 40 دلار و 14 سنت به ازای هر تن قرار گرفته است.

 

کارشناسان پیش‌ بینی می‌کنند که افزایش قیمت سنگ آهن در دنیا مقطعی بوده و به طور کلی وضعیت مناسبی در سال جاری میلادی برای سنگ آهن دیده نمی‌شود.

 

البته گفته می‌شود در سال‌های آینده هند جای چین را در مصرف سنگ آهن خواهد گرفت و بازار این ماده معدنی بار دیگر رونق خواهد یافت.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار معادن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران