محمدرضا بهرامن، نایب رئیس خانه معدن

کاهش قیمت جهانی سنگ‌آهن و شوک به معادن

کاهش قیمت جهانی سنگ‌آهن و شوک به معادن

نایب رئیس خانه معدن اعلام کرد: افت قیمت سنگ‌آهن در بازار جهانی به اوج خود رسیده که در این میان معادن سنگ‌آهن ایران با شوک مواجه شده‌اند و دولت، حقوق دولتی را به نسبت کاهش قیمت محصول، کاسته است. محمدرضا بهرامن با اشاره به اینکه کاهش جهانی قیمت سنگ‌آهن از یک سال قبل آغاز شده و اکنون به اوج رسیده است، اظهار کرد: کاهش قیمت با توجه به سیاست‌های موجود در جهان صورت گرفته و در پی آن برخی از کشورهای صادر‌کننده سنگ‌آهن نسبتا وضعیت نامطلوبی پیدا کرده‌اند و معادن‌شان غیرفعال شده است.

  

وی با اشاره به شرایط ایران در تولید این ماده معدنی گفت:‌ معادن سنگ‌آهن در ایران با شوک مواجه شده‌اند. عمده تولید مازاد سنگ‌آهن به چین صادر می‌شد در حالی که اکنون با توجه به کاهش قیمت‌ها و بالا‌بودن هزینه حمل‌ونقل‌ از معادن تا بنادر، توجیه اقتصادی صادرات کاسته شده است.

 
نایب رئیس خانه معدن با تاکید بر اینکه معادن کوچک در شرایطی نیستند که به راحتی صادرات داشته باشند، افزود: بسیاری از معادن در شمال غرب و شمال شرق ایران قرار دارند و باید هزینه زیادی برای حمل سنگ‌آهن تا بنادر بپردازند.

 
بهرامن با اشاره به مشوق‌های لازم در بخش تولید و صادرات سنگ‌آهن تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت که متولی امر است، در سال جاری نسبت به سال گذشته حقوق دولتی معادن را با نگاه به بازار و قیمت جهانی کاهش داده است. وی با اشاره به اینکه می‌توانیم مشوق‌های قابل اجرا در معادن برای ایجاد انگیزه و حرکت در نظر بگیریم، گفت: می‌توانیم برخی ابزارهای لازم را در قانون و در شورای عالی معادن در نظر بگیریم تا ارزش افزوده سنگ‌آهن افزایش یابد. نایب رئیس خانه معدن تاکید کرد: با توجه به قوانین موجود، در صورتی که متولیان معدن از این ابزارها به خوبی استفاده کنند، توقف فعالیت معادن را می‌توان کنترل کرد.

 
بهرامن اظهار کرد: براساس سند چشم‌انداز باید تا سال 1404 ظرفیت تولید 55 میلیون تن فولاد را داشته باشیم؛ اگر این هدف را دنبال می‌کنیم باید فرآیندها را کامل ‌سازیم و با ایجاد ارزش افزوده هزینه‌ها را کنترل کنیم که این کار با هماهنگی و همراهی تشکل‌ها و دولت امکان‌پذیر است. وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی، نیاز کشور به ماده خام سنگ‌آهن به اندازه تولید نیست، گفت: نیاز داخل به راحتی تامین می‌شود اما مازاد تولید بر مصرف که صادر می‌شد با چالش مواجه است.

 
به اعتقاد نایب رئیس خانه معدن با استفاده خوب از ابزارها می‌توانیم توقف فعالیت را کنترل کنیم؛ به‌عنوان مثال با استفاده از تبصره 5 ماده 14 قانون معادن می‌توان برای فعالیت‌های ویژه در معادن استفاده کرد. بهرامن در مورد صادرات سنگ‌آهن و خام‌فروشی نیز تصریح کرد: خام‌فروشی در صادرات سنگ‌آهن معنا ندارد، چرا که برای تکمیل محصول سنگ‌آهن پروسه‌ای طی می‌شود و عیار آن از 20 درصد و پایین‌تر به 40 تا 45 درصد می‌رسد.

 
وی در پایان خاطرنشان کرد: 20 میلیون تن سنگ‌آهن مازاد تولید بر مصرف در کشور وجود دارد که می‌تواند صادر شود.

 


استیل پدیا خبر و گزارش سنگ آهن و صنعت معدن فوق را از خبرگزاری ایسنا بازتاب نموده است.

بازگشت به شاخه اخبار معادن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران