محمد برقی، مدیر بازرگانی چادرملو توضیح داد

بهترین فرصت برای صنایع معدنی کشور برای تامین نیاز صنایع فولاد‌سازی کشور

بهترین فرصت برای صنایع معدنی کشور برای تامین نیاز صنایع فولاد‌سازی کشور

مدیر بازرگانی چادرملو با بیان این که در حال حاضر با توجه به افزایش تولید سنگ‌آهن از سوی استرالیا، کاهش تولید فولاد در چین به دلیل محدود کردن کارخانه‌ها به سبب آلایندگی بالا و کاهش تقاضای سنگ‌آهن، تفاوت یا رشد چشمگیری در قیمت جهانی سنگ‌آهن نخواهیم داشت،افزود، شاید این بهترین فرصت برای صنایع معدنی داخل کشور است که با تکمیل زنجیره تولید نیاز صنایع فولاد‌سازی کشور را تامین کنند.

برقی تحقق اقتصاد مقاومتی تا رسیدن به توسعه پایدار در بخش اقتصادی و همچنین خروج از اقتصاد تک محصولی را مستلزم اقدامات عملی و بهره‌برداری مناسب از ظرفیت‌های موجود دانست و افزود: اگر با ایجاد صنایع تبدیلی بتوانیم مواد اولیه برداشت شده از معادن را به محصول نهایی تبدیل کرده و علاوه بر تامین نیاز مصرف‌کننده داخلی مازاد آن را نیز صادر کنیم، گام بزرگی در جهت تکمیل زنجیره تولید و قطع وابستگی به واردات برداشته‌ایم.
این کارشناس بازرگانی با اشاره به میزان تولید فولاد کشور گفت: حجم تولید فولاد در سال گذشته حدود 17 میلیون تن بود که این میزان تولید، تقریبا با میزان مصرف در سال گذشته برابری می‌کرد. ولی نکته‌ای که باید موردتوجه قرار گیرد این است که هر چند نسبت به سال 92 حدود ۷ درصد رشد داشته‌ایم؛ اما کاهش چشمگیر مصرف فولاد ایران در ۳ سال گذشته کاملا مشهود است.
وی یکی از دلایل کاهش مصرف فولاد در داخل کشور را مشکلات اخیر اقتصادی و رکود موجود در بخش صنعت به‌خصوص صنعت ساختمان‌سازی که مصرف‌کننده 50درصد فولاد تولیدی است، دانست و تصریح کرد: با برطرف شدن برخی موانع رشد اقتصادی از جمله رفع تحریم‌ها، وضع قوانین حمایتی از معدنداران و تولید‌کنندگان سنگ‌آهن، ارائه تسهیلات تشویقی به فعالان این بخش، بهره‌گیری از تکنولوژی و تجهیزات و ماشین‌آلات به‌روزتر و رونق طرح‌های عمرانی، شاهد رشد پایدار این صنعت در کشور باشیم. مدیر بازرگانی چادرملو همچنین با اشاره به حرکت روبه رشد صنایع معدنی و فولاد‌سازی افزود: تولید سنگ‌آهن در ایران از مقدار یک میلیون تن در سال 1358 به 38 میلیون تن در سال 1393 افزایش یافته و این نشان‌دهنده حرکتی منطقی و برنامه‌ریزی شده برای تولید این کالای استراتژیک در کشور است.
برقی با یادآوری این نکته که واردات فولاد هیچ کشوری صفر نیست، گفت: کشورهای فولادی به‌خصوص کشورهای صنعتی باوجود تولید بیشتر از مصرف داخلی و صادرات فولاد، واردکننده فولاد هم هستند. برای مثال مطابق آمار ارائه‌شده انجمن جهانی فولاد در سال ۲۰۱۳ کشور چین باوجود تولید ۷۷۹ میلیون تن و صادرات ۶۲ میلیون تن فولاد، واردکننده ۱۵ میلیون تن فولاد هم بوده است؛ زیرا تولید برخی از مقاطع و آلیاژهای فولادی در یک کشور ممکن است توجیه اقتصادی نداشته باشد.

استیل پدیا خبر فوق را از روزنامه دنیای اقتصاد بازتاب نموده است.

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران