لغو تحریم‌ها دامپینگ فولاد چینی را می‌شکند

لغو تحریم‌ها دامپینگ فولاد چینی را می‌شکند

عضو هیأت رئیسه اتاق تهران معتقد است با برقراری سوئیفت و گشایش های بانکی می توانیم تکنولوژی تولید و مدل استخراج را به روز کرده تا قیمت فولاد ایران با چین رقابتی شود.

 

به گزارش استیل پدیا، مهدی جهانگیری در پاسخ به این سؤال که به نظر می رسد چینی ها بازار فولاد را در دست گرفته و با دامپینگ عرصه را برای فولاد ایران تنگ کرده اند، خاطرنشان کرد: بزرگ ترین هنر چینی ها آن است که هزینه تولید را با تولید در مقیاس کلان پایین آورده اند، مضاف بر آنکه چین در حوزه تکنولوژی چه برای استخراج معادن و چه برای تولید فولاد از فناوری قوی و پیشرفته استفاده می کند که در قیمت تمام شده فولاد بسیار مؤثر است.

 

وی با تأکید بر اینکه باید در ایران در این بخش بازنگری جدی و اساسی انجام دهیم، تصریح کرد: اینکه ما منتظر باشیم با همین تکنولوژی و مدل استخراج و نحوه تولید سنتی اتفاق جدید بیفتد و به قیمت های دوره گذشته برگردیم، غیرممکن است، بلکه باید یک بازنگری جدی انجام دهیم.

 

جهانگیری سرمایه گذاری این بخش را برای به روز کردن تکنولوژی بسیار مهم دانست و گفت: امیدمان به این است که با برداشته شدن تحریم ها، گشایش بانکی و برقراری سوئیفت بتوانیم منابع ارزان قیمت خارجی را برای سرمایه گذاری به ایران بیاوریم که در کاهش هزینه پول، کاهش هزینه سرمایه گذاری و رقابتی کردن قیمت ها بسیار مؤثر است.

 

عضو هیأت رئیسه اتاق تهران در پاسخ به این سؤال که هزینه حمل ونقل صادراتی چقدر در قیمت تمام شده برای صادرات مؤثر است، خاطرنشان کرد: مشکل این است که نباید کالایی بدون ارزش افزوده مانند سنگ آهن را که هزینه حمل ونقل زیادی دارد را صادر کرد، بلکه باید با آوردن تکنولوژی به کشور آن را فرآوری کرده و محصول نهایی را با قیمت رقابتی به بازارهای جهانی عرضه کرد.

 

قیمت فولاد صادراتی چین پایین تر از قیمت تمام شده این محصول است و با این قیمت پایین عملا چین دست به دامپینگ قیمت فولاد در بازارهای جهانی زده است. این کار بازار جهانی فولاد را دچار آشفتگی کرده و بسیاری از کشورها از جمله ایران به این موضوع انتقاد دارند. صنعت فولاد ایران هم با تهدید جدی دامپینگ چین مواجه است و باید مثل دیگر تولیدکنندگان خود را با این شرایط هماهنگ کند و افزایش تعرفه واردات فولاد، ارائه مشوق های صادراتی و سرمایه گذاری برای کاهش قیمت تمام شده از پیشنهادات کارشناسی برای حل این مشکل است.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران