با وجود دستور وزیر نفت؛ شرکت‌های نفتی محصول خارجی می‌خرند

واردات ورق‌های فولادی از هند و چین

 واردات ورق‌های فولادی از هند و چین

با توجه به دستور وزیر نفت بر استفاده از تولیدات داخلی و محدود کردن خرید کالاهایی که توان تولید آنها در داخل کشور وجود دارد، برخی شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت، اقدام به واردات ورق‌های فولادی لوله‌های انتقال نفت از هند و چین کرده‌اند.

 

به گزارش استیل پدیا، بیژن زنگنه، وزیر نفت بارها بر استفاده از تولید داخل تاکید و اعلام کرده واردکردن کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی در صنعت نفت ممنوع است. حتی در سال گذشته شیوه نامه‌ای را با عنوان «شیوه‌ نامه حمایت از تولید داخلی و شفاف‌سازی معاملات» با هدف یکسان‌ سازی شرایط قراردادهای داخلی و خارجی، باهدف حمایت از سازندگان ایرانی به‌ وسیله وزیر نفت ابلاغ شد.

 

اما با نگاهی به عملکرد شرکت زیرمجموعه وزارت نفت، مشخص می‌شود که در برخی موارد این شرکت‌ها از اجرای این قانون سرپیچی کرده و به بهانه‌های مختلف، اقدام به دور زدن دستورهای وزیر نفت و سایر مقام‌های ارشد کشور کرده‌اند. پس از وارد کردن ورق‌های فولادی از هند برای ساخت لوله‌های انتقال نفت و فرآورده‌های‌آن، این بار شرکت‌های نفتی به سراغ تولیدات چینی رفته‌اند، به طوری که سفارش واردات ۱۰۰هزار تن ورق فولادی را به چینی‌ها داده و تولیدکنندگان ایرانی را نیز به مناقصه راه نداده‌اند.

 

سفارش واردات از چین

 
مدیرعامل یک شرکت ایرانی با تشریح جزئیات واردات ورق‌های فولادی از چین، گفت: یک شرکت زیرمجموعه وزارت نفت، برای پروژه احداث یک خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی از جنوب به مرکز کشور، ۱۰۰ هزار تن ورق فولادی از چین سفارش داده است. این سازنده داخلی که در زمینه ساخت ورق‌های فولادی فعالیت دارد، اضافه کرد: این در حالی است که تولیدات داخلی از نظر کیفیت و قیمت مناسب‌تر از نمونه چینی است.

 

وی با بیان اینکه ما را به مناقصه این طرح راه ندادند، افزود: پیش از این در پروژه مربوط به شرکت ملی نفت خیز جنوب توانمندی‌های خود را در تولید ورق‌های API (ورق‌های عریض فولادی) ثابت کرده بودیم و به‌دنبال آن انتظار می‌رفت شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت، پروژه‌های خود را به جای چینی‌ها، به تولید کنندگان داخلی واگذار کنند.

 
مدیرعامل این شرکت سازنده ورق‌های فولادی ادامه داد: قرار است پس از واردات ورق‌ها از سوی لوله‌ ساز تبدیل به لوله ۲۴ اینچ شود. این سازنده داخلی، میزان سرمایه‌گذاری این پروژه را ۳هزار میلیارد ریال و ۳۲۰میلیون یورو اعلام و اضافه کرد: چرا باید ارز و منابع کشور به چینی‌ها پرداخت شود در حالی که در داخل کشور می‌توان با بهترین کیفیت، تولید کرد. وی گفت: سوال اینجاست، وقتی امکان تولید صفر تا صد لوله‌های مورد نیاز این خط انتقال فرآورده‌های نفتی، با کیفیت و نرخ مشابه در داخل کشور وجود دارد، چرا باید از کشورهای خارجی وارد کنیم؟

 
مدیرعامل این شرکت سازنده ورق‌های فولادی افزود: حتی شرکت چینی بعد از استعلام، با من تماس گرفت و پرسید چرا با وجود شرکت‌هایی همانند شما در ایران، به یک شرکت چینی سفارش داده شده است؟

 
مدیرعامل این شرکت سازنده ورق‌های فولادی همچنین به واردات ورق‌های فولادی از کشور هند اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه ساخت ورق‌های فولادی خاص در کشور امکانپذیر است، متاسفانه این ورق‌های فولادی از خارج کشور وارد می‌شود. این سازنده داخلی با بیان اینکه حدود یک میلیارد دلار ورق فولادی به شکل پیلت از هند وارد شده، افزود: با نهادهای مختلف برای رسیدگی به این موضوع نامه‌ نگاری کرده‌ایم.

 

گران‌ فروشی هندی‌ها

 
مدیرعامل این شرکت سازنده ورق‌های فولادی در ادامه به گران فروشی هندی‌ها در این معامله اشاره کرد و گفت: شرکت ایرانی برای هر تن ۷۰۰ دلار پیشنهاد قیمت داد اما هندی‌ها ورق‌های فولادی را ۱۱۰۰ دلار به ایران فروختند. این سازنده داخلی اضافه کرد: حتی قیمت ورق‌های تولید داخل نسبت به نمونه‌های اروپایی ۱۰۰ دلار پایین‌تر است.

 

وی ادامه داد: البته وزارت نفت این ورق‌های فولادی را بابت طلب‌های مربوط به فروش نفت از هند دریافت کرده است. این سازنده داخلی گفت: ایران به‌دلیل تحریم، امکان دریافت پول حاصل از صادرات نفت به هند را نداشته و به ناچار، بخشی از این پول در بانک‌های آن کشور بلوکه شده و بخشی دیگر به شکل دریافت کالاهای هندی، تسویه می‌شود.

 

مدیرعامل این شرکت سازنده ورق‌های فولادی افزود: اگرچه وزارت نفت کار خیلی خوبی کرد که به جای کالاهای مصرفی، این ورق‌ها را خریداری کرده است، اما ما گلایه داریم چرا محصول نهایی وارد شده و بهتر بود که مواد خام و اسلب (شمش فولادی) وارد می‌شد. وی ادامه داد: البته مدیران ذی‌ربط در وزارت نفت گفته‌اند که این پیشنهاد از سوی ایران به هندی‌ها داده شده اما آنها قبول نکرده‌اند.

 

برگشت ۳۰ درصد ورق‌های خریداری شده

 
این سازنده داخلی به کیفیت پایین ورق‌های خریداری شده از هند اشاره کرد و گفت: محصول وارد شده از هند دارای کیفیت پایینی بوده به‌طوری که ۳۰درصد آن بازگردانده شده است.

 
مدیرعامل این شرکت سازنده ورق‌های فولادی خاطرنشان کرد: برخی ادعا می‌کنند تولیدات داخلی کیفیت پایینی دارد، در حالی که اینگونه نیست و محصول تولید شده در ایران از کیفیت اروپایی برخوردار بوده است. وی اضافه کرد: ۳ کارخانه لوله‌ساز در کشور وجود دارد که به اندازه تولید یک سال آنها، از خارج از کشور ورق وارد شده و بدین ترتیب نمی‌توانیم محصول خود را به کارخانه‌های لوله‌ ساز بفروشیم.

 

اشتغال‌ آفرینی برای یک هزار نفر

 
وی گفت: اگر طرح تولید این ورق‌های فولادی در داخل کشور اجرا می‌شد، می‌توانست برای هزار نفر به‌طور مستقیم اشتغالزایی کند. مدیرعامل این شرکت سازنده ورق‌های فولادی ادامه داد: در صورت سرمایه‌ گذاری برای تولید این ورق‌ها که در صنعت نفت کاربرد دارد، امکان صادرات آن وجود خواهد داشت. این سازنده ایرانی با تاکید بر لزوم حمایت از ساخت داخل، اضافه کرد: شاید محصول تولید شده در کشور، ایراداتی داشته باشد اما با رفع آنها می‌توان کیفیت محصولات را افزایش داد.

 

وی اضافه کرد: حتی با نگاه به روند پیشرفت کشورهایی مانند هند، چین، کره‌جنوبی و ترکیه، می‌بینیم تولیدات آنها از ابتدا خوب نبوده، بلکه به‌تدریج بهبود یافته است. این سازنده داخلی در ادامه با انتقاد از تاخیر در پرداخت مطالبات شرکت‌های ایرانی، افزود: شرکت هندی که این پروژه به آن واگذار شده، ابتدا پول را می‌گیرد و سپس محصول را تحویل می‌دهد، اما شرکت‌های دولتی معمولا ۶ ماه پس از ساخت کالا از سوی شرکت‌های داخلی، پول‌شان را می‌دهند.

 

مدیرعامل این شرکت سازنده ورق‌های فولادی با بیان اینکه به‌دلیل نبود نقدینگی، فعالیت کارخانه‌ها متوقف شده، ادامه داد: برای برخی مدیران، واردات کالا جذابیت بیشتری از تولید داخل دارد. وی گفت: در صورت وجود شرایط برابر، ایرانی‌ها می‌توانند بهتر از خارجی‌ها کارکنند که البته برای تحقق آن لازم است که همه افراد، منافع ملی را بر منافع شخصی و گروهی ترجیح دهند.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران