امسال رکورد صادرات فولاد شکسته می‌شود

امسال رکورد صادرات فولاد شکسته می‌شود

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: تا پایان سال جاری رکورد صادرات فولاد شکسته می‌شود که این امر گامی در جهت ایجاد رونق در این صنعت خواهد بود مهدی کرباسیان درباره وضعیت صنعت فولاد سخن می‌گفت، در عین حال پیش‌بینی کرد که میزان صادرات فولاد تا انتهای امسال به 3 میلیون تن می‌رسد.

 

به گزارش استیل پدیا، مهدی کرباسیان یاد آور شد: تا سال 92 صادرات فولاد به‌ صورت سهمیه‌ای صورت می‌گرفت و در آن سال تنها در حدود 300هزار تن از این محصول به بازارهای خارجی صادر شد اما دولت یازدهم با حذف سهمیه‌بندی صادرات فولاد و همچنین قطع ارز وارداتی، شرایط برای رشد صدور این کالا را فراهم کرد.

 

کرباسیان با اعلام اینکه در سال گذشته 5/ 2 میلیون تن فولاد به بازارهای هدف صادر شد، تاکید کرد: صادرات یکی از راهکارهای دولت برای برون رفت از چالش تقاضای پایین در بازار مصرف داخلی است، این در حالی است که به دست آوردن بازارهای جدید نیازمند برنامه بلند‌مدت و اتخاذ سیاست‌های تسهیل‌ کننده صادرات از جمله پرداخت جوایز صادراتی است. وی از توجه معاون اول رئیس‌ جمهوری به صادرات کالا به ویژه فولاد خبر داد و گفت: دولت درصدد است میزان تعرفه واردات این کالا را برای صیانت از تولید داخلی دوباره افزایش دهد هرچند در ابتدای سال نیز تعرفه 10 تا 20درصدی برای ورود فولاد وضع کرده بود.

 

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: امروزه کشورهایی که پیشرو تجارت آزاد هستند در برابر ارزان فروشی تولیدات چینی واکنش نشان داده‌اند و اقدام به افزایش تعرفه واردات کرده‌اند. در 9 ماه امسال میزان واردات فولاد به 7/ 2 میلیون تن رسیده است، این در شرایطی است که 3 میلیون تن از تولیدات داخل نیز در انبارهای شرکت‌های تولید کننده فولاد موجود است.

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: دولت هند سیاست «تعرفه ایمن» (Safe Tax) را به اجرا گذاشته به این معنی که در مدت چهار روز در برابر ارزان‌فروشی فولاد چینی، اقدام به بالابردن دیوار تعرفه‌ها می‌کند. از همین رو ضروری است که در کشور ما نیز فرآیند تصمیم‌گیری برای تعیین تعرفه‌ها یا حمایت از تولید کنندگان، سرعت بیشتری پیدا کند. به گفته وی، افت تقاضا در بخش مسکن و خودرو تاثیرمستقیمی بر کاهش فروش کارخانه‌های تولید کننده فولاد گذاشته است.

 

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین به زنجیره تولید فولاد اشاره کرد که از بخش سنگ آهن شروع می‌شود. به گفته وی از سال‌های گذشته همواره، نبود موازنه در زنجیره فولاد یکی از دغدغه‌های دولت بوده است، به‌ طوری که در سال جاری نیز با کسری 10 میلیون تنی گندله مواجه هستیم، اما از سال آینده با راه‌اندازی طرح‌های جدید گندله‌سازی، 10 میلیون تن به ظرفیت تولید این ماده معدنی افزوده می‌شود و شاهد ایجاد توازن در این بخش خواهیم بود.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران