رئیس ایمیدرو خبر داد

تدوین بسته سرمایه‌گذاری معدنی برای سرمایه‌گذاران چهار کشور

تدوین بسته سرمایه‌گذاری معدنی برای سرمایه‌گذاران چهار کشور

به دنبال ابراز تمایل شرکت های بزرگ معدنی دنیا برای حضور در معادن ایران، دولت بسته ویژه سرمایه‌گذاری برای چهار کشور ایتالیا، فرانسه، روسیه وچین تدوین کرد.

 

به گزارش استیل پدیا، در پی کاهش ذخایر مواد معدنی در معادن بزرگ دنیا، چهار کشور ایتالیا، فرانسه، روسیه و چین برای سرمایه‌ گذاری در بخش‌های مختلف معدن کشور ابراز تمایل کرده اند که دولت نیز برای آنان بسته ویژه سرمایه گذاری را تدوین کرده است.

 

با توجه به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، بهره‌برداری از ذخایر معدنی در دستور کار حاکمیت ایران قرار گرفته تا با اختصاص بودجه‌هایی مشخص عملیات ویژه اکتشافات معدنی را در سرتاسر کشور انجام دهند و ذخایر جدید را کشف کنند.

از آنجا ایران روی کمربند مس، سنگ‌ آهن و سرب و روی و نقره دنیا قرار گرفته، بسیاری از کشورهای توسعه یافته برای برطرف کردن نیازهای خود به سمت ایران آمده‌اند تا از طریق فعال سازی معادن و سرمایه‌ گذاری در این بخش بتوانند نیاز کشورهای خود را برطرف کنند.

 

این کشورها علاوه بر اینکه سرمایه گذاری در فلزات اساسی و پایه را در نظر دارند به دنبال خاک‌های نادر هستند که گفته می شود در برخی مناطق ایران به وفور یافت می شود.

 

در همین رابطه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از طرح ویژه فرانسه، روسیه و چین برای سرمایه گذاری در معادن ایران خبرداد و گفت: مهم ترین مشخصه این طرح، تامین مالی پروژه‌های توسعه‌ای در حوزه معدن و صنایع معدنی است.

 

مهدی کرباسیان از تدوین بسته ویژه سرمایه گذاری از سوی شرکت‌های ایتالیایی، فرانسوی، روسی و چینی برای حضور در معادن و صنایع معدنی ایران خبرداد و گفت: تمایل ایتالیایی‌ها برای حضور در فولاد ایران است و فرانسوی‌ها و روس‌ها و چینی‌ها هم تامین مالی پروژه‌های معدن و صنایع معدنی در بخش‌های مختلف را مدنظر دارند و بسته‌هایی هم برای سرمایه‌ گذاری در این رابطه تدوین کرده‌اند.

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: از سوی دیگر، تغییر رویکردی هم در فضای همکاری‌های معدنی ایران و چین رخ داده است و هم اکنون شرکت‌های چینی در فضای رقابتی به این نتیجه رسیده‌اند که باید خود آماده سرمایه‌ گذاری در ایران شوند؛ بلکه آنها به این باور رسیده‌اند که با استفاده از پول ایران، دیگر نمی‌توانند منابع مالی در اختیار طرح‌ها قرار دهند و باید خود سرمایه‌ گذاری مستقیم داشته باشند.

 

او تصریح کرد: به تازگی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام کرده که 2 هزار میلیارد ریال یارانه قرار است به بخش تولید اختصاص دهد که تلاش ما این است که بخشی از این مبلغ، صرف توسعه معادن و اکتشافات و نیز نوسازی صنایع معدنی کشور شود.

 

هم اکنون شرکت‌های بزرگ چینی در معادن سرب و روی و بخش هایی از صنعت فولاد حضور دارند و شرکت‌های ایتالیایی علاقمند به حضور در صنایع فولاد و سنگ‌های تزیینی هستند.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار معادن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران