تلاش برای ورود به بازارهای عراق

بهره‌برداری از پروژه گندله‌سازی تا شش ماه دیگر

بهره‌برداری از پروژه گندله‌سازی تا شش ماه دیگر

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان از رایزنی برای صادرات محصول فولاد خراسان به بازارهای عراق خبرداد و گفت: اگرچه هزینه حمل زمینی تا عراق بسیار سنگین و در حدود 120هزار تومان برای هر تن ارزیابی می‌شود، اما با توجه به اهمیت بازار عراق برای ما، تصمیم گرفته‌ایم بخشی از هزینه حمل زمینی محصول به عراق را متقبل شویم.

 

به گزارش استیل پدیا ، سیدحسین احمدی در حاشیه کنفرانس آهن و فولاد ایران در کیش در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پیشرفت پروژه ساخت واحد گندله‌سازی این شرکت از روند خوبی برخوردار است، اظهار کرد: این پروژه ظرف شش ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. این پروژه با توجه به نیاز به تکمیل زنجیره تولید فولاد در استان خراسان رضوی و به عنوان یکی از حلقه‌های مهم اتصال زنجیره تولید مجتمع فولاد خراسان به معدن سنگ آهن، در حال پیگیری است و پیشرفت آن مطابق برنامه در سطح مناسبی است و ظرف شش ماه آینده شاهد بهره‌برداری از این پروژه صنعتی مهم استان خواهیم بود.

 

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان همچنین درباره پروژه تولید کنساانتره فولاد خراسان گفت: اگر بتوانیم بخش ارزی منابع مالی این پروژه را از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به موقع تامین نماییم، این پروژه نیز ظرف کم‌تر از سه سال به بهره‌برداری خواهد رسید و در پایان سال 1396 شاهد بهره برداری از این پروژه نیز خواهیم بود.

احمدی افزود: تامین کنسانتره از سنگ آهن یکی از مهم ترین اهداف استراتژیک فولاد خراسان است و پیش‌بینی می‌کنیم که ظرف یکی دو هفته آینده عملیات اجرایی احداث سالن‌های اصلی این پروژه نیز آغاز شود.

 

وی افزود: ظرفیت ابتدایی کنسانتره‌سازی فولاد خراسان، 2.5 میلیون تن در سال و دارای قابلیت افزایش تا پنج میلیون تن است و هم‌اکنون مراحل تست آزمایشگاهی و کارهای مهندسی آن رو به اتمام است.

احمدی با بیان اینکه کاهش قیمت جهانی فولاد و دامپینگ چین، شرایط را برای صادرات محصولات فولادی ایران دشوار کرده است، تصریح کرد: مجتمع فولاد خراسان در نیمه نخست امسال موفق به صادرات 15هزار تن محصولات فولادی شده است که تلاش می‌کنیم این عدد را افزایش دهیم.

 

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان با بیان اینکه عمده صادرات فولاد خراسان در سال‌های گذشته به افغانستان بوده است، گفت: چالش‌های امنیتی و حضور داعش و طالبان، کمک‌های بین‌المللی برای پروژه‌های عمرانی این کشور را متوقف کرده است. به طوری که مصرف محصولات فولادی در افغانستان به یک‌پنجم رسیده است. در کنار این موضوع ارزان فروشی چینی‌ها در بازار افغانستان با در پیش گرفتن رویه دامپینگ محصولات، عرضه محصول فولادی بر اساس قیمت تمام شده به افغانستان را مشکل کرده است.

 

او از رایزنی برای صادرات محصول فولاد خراسان به بازارهای عراق خبرداد و گفت: اگرچه هزینه حمل زمینی تا عراق بسیار سنگین و در حدود 120هزار تومان برای هر تن ارزیابی می‌شود، اما با توجه به اهمیت بازار عراق برای ما، تصمیم گرفته‌ایم بخشی از هزینه حمل زمینی محصول به عراق را متقبل شویم.

 

به گفته مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان، ظرفیت تولید فولاد خام مجتمع فولاد خراسان 620 هزارتن است که در حال حاضر تقریباً 10 درصد بالاتر از ظرفیت اسمی در حال تولید است و با توجه به تولید حدود 340هزار تن در نیمه نخست امسال، پیش‌بینی می‌ شود که با وجود چالش‌ها، امسال نیز مطابق برنامه 700 هزارتن تولید خواهیم داشت.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران