عضو اتحادیه تولیدکنندگان سنگ آهن پیش‌بینی کرد

توقف صادرات سنگ آهن ایران با ۳ برابر شدن تولید فولاد

توقف صادرات سنگ آهن ایران با ۳ برابر شدن تولید فولاد

عضو اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان سنگ آهن ایران گفت در حالی که ایران قصد دارد تولید فولاد خود را تا سال ۲۰۲۵ به ۳ برابر افزایش دهد انتظار می رود این کشور دیگر سنگ آهنی برای صادرات نداشته باشد.

 

به گزارش استیل پدیا، یک مدیر صنعتی در ایران گفت، صادرات سنگ آهن این کشور ممکن است از سال 2019 به دلیل پایین بودن قیمت ها و همچنین افزایش مصرف مواد خام به دلیل بیش از 3 برابر شدن تولید فولاد ایران تا سال 2025، شروع به توقف کند.

 
کیوان جعفری تهرانی، عضو اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان سنگ آهن ایران گفت، صادرات سنگ آهن ایران از 23.6 میلیون تن در سال 2013، احتمالا امسال به 15 تا 16 میلیون تن خواهد رسید اما تا سال 2017 به کمتر از 10 میلیون تن کاهش خواهد یافت.

 
تهرانی که مسئول امور بین الملل اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان سنگ آهن ایران است، در حاشیه یک کنفرانس صنعتی در شهر کیگدائوی چین گفت: «شاید از سال 2019 به آن طرف، دیگر ایران هیچ صادراتی نداشته باشد.»

 
ایران در سال 2014 بالغ بر 22 میلیون تن سنگ آهن صادر کرد و نهمین صادر کننده بزرگ سنگ آهن جهان بود. این رقم تنها بخش کوچکی از صادرات 754 میلیون تنی استرالیا، بزرگ ترین صادر کننده سنگ آهن جهان بود.

 
کاهش 60 درصدی قیمت سنگ آهن در طی 2 سال گذشته، موجب تعطیلی معادن پر هزینه در نقاط مختلف جهان از جمله در بسیاری از نقاط ایران شده و بازار بزرگ چین را به محل جولان عرضه کننده های کم هزینه از کشورهای استرالیا و برزیل تبدیل کرده است.

 
تحلیلگران شرکت کننده در یک نظرسنجی انتظار دارند، قیمت سنگ آهن از حدود 57 دلار در هر تن فعلی، در طی 2 سال آینده به طور متوسط 50 دلار باشد.

 
صادرات سنگ آهن ایران به چین در بازه زمانی ژانویه تا اوت حدود 50 درصد کاهش یافت و به اندکی بیش از 8 میلیون تن رسید.

 
ایران همچنین به سنگ آهن بیشتری در داخل نیاز دارد، زیرا قصد دارد تولید فولاد خود را از 16.3 میلیون تن سال گذشته به 55 میلیون تن تا سال 2025 برساند.

 
تهرانی گفت، دستیابی به این هدف، نیازمند سالانه 159 میلیون تن سنگ آهن است.

 
سجاد قربانی، یکی دیگر از اعضای اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان سنگ آهن ایران گفت: «ما منابع کافی داریم. آنچه ما نیاز داریم، ماشین آلات جدید، تکنولوژی جدید و سرمایه گذاری بیشتر است.»


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران