فشار روی کارخانه های فولاد برای کاهش تولید

ریزش قیمت سنگ‌آهن و کاهش مجدد تولید کارخانه‌های فولاد

ریزش قیمت سنگ‌آهن و کاهش مجدد تولید کارخانه‌های فولاد

در میان نگرانی‌ها در مورد کاهش تولید کارخانه‌های فولاد چینی و فشار روی مواد خام فولادسازی، قیمت سنگ‌آهن در معاملات آتی بیش از 3 درصد سقوط داشت تا در نزدیکی کمترین مقدار 5 ماه اخیر خود معامله شود.

 

به گزارش استیل پدیا، هر تن سنگ‌آهن برای تحویل در ماه مه ‌در بورس کالای دالیان، 293 یوآن (45 دلار و 81 سنت) معامله شد تا کمترین قیمت خود را از 9 جولای به ثبت برساند. قیمت سنگ‌آهن چین از ابتدای سال و با کندی فعالیت‌های ساخت‌وساز در این کشور افتی 35‌درصدی داشته است.

 

انتظار می‌رود با این سقوط بی‌امان، فشار روی کارخانه‌های فولاد برای کاهش تولید بیشتر شود و موجودی سنگ‌آهن کاهش یابد. ژیا جون‌یان، تحلیلگر بازار کالا در شانگهای اعلام کرد: کارخانه‌های فولاد چین به دلیل کمبود نقدینگی و ضرردهی ناشی از کاهش پی‌درپی قیمت فولاد، قادر به تهیه مجدد سنگ‌آهن نیستند.

 

تقاضای فولاد در حال کم شدن است، ولی کارخانه‌ها با سرعت کافی تولید را کاهش نداده‌اند و این موجب سقوط قیمت فولاد شده است. در معاملات آتی قیمت میلگرد برای تحویل در ماه مه ‌در بورس کالای شانگهای نیز با افتی 2 درصدی به 1623 یوآن به ازای هر تن رسید که پایین‌ترین سطح آن در دهه‌های اخیر بوده است.

 

میلگرد در سال جاری افتی 41 درصدی را تجربه کرده است. قیمت شمش فولاد نیز با افتی 40 یوآنی مواجه شد و به 1500 یوآن به ازای هر تن رسید. این افت شدید در قیمت شمش فولاد به دلیل نگرانی‌ها در مورد تعطیلی دائمی برخی از کارخانه‌های کوچک فولادسازی بوده است.

 

با این وجود، هر تن سنگ‌ آهن تحویل ژانویه در بورس سنگاپور با افتی 3‌درصدی40 دلار معامله شد که نشانگر افزایش نگرانی‌ها در مورد تقاضا برای ماده اولیه فولادسازی بوده است. سنگ‌آهن برای تحویل فوری به بندر تیان‌جین چین نیز با افتی 2/ 0 درصدی 43 دلار و 50 سنت معامله شد.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران