کاهش قیمت گندله

دولت از صنعت یا جریان خاصی حمایت نمی‌کند

دولت از صنعت یا جریان خاصی حمایت نمی‌کند

مشاور رئیس‌جمهوری شائبه حمایت دولت از یک صنعت خاص در ماجرای کاهش قیمت گندله سنگ‌آهنی‌ها را رد و تصریح کرد: در برخی اوقات دولت برای تنظیم بازار به برخی حوزه‌ها ورود می‌کند و این به معنای حمایت از یک صنعت یا جریان خاصی نیست.

 

به گزارش استیل پدیا، اکبر ترکان درباره آخرین وضعیت صنعت سنگ آهن گفت: معتقدم برای صنعت سنگ‌آهن در ایران یک حرکت خلاف حرکت جهانی رخ داده است؛ چراکه وقتی قیمت جهانی سنگ‌آهن کاهش یافت عوارض خاصی را برای آن وضع کردند و این مساله سبب شد تا قیمت آن در کشور بالا رود. بر این اساس فکر می‌کنم که این تصمیم در زمان مناسبی اتخاذ نشد.

 

مشاور رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه موافق ورود دولت به فضای کسب‌وکار صنایع نیست، اعلام کرد: صنعت سنگ‌آهن در حوزه اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت است، اما ما در دولت یک قاعده کلی داریم و آن این است که صنایع در فضای رقابتی و آزاد فعالیت کنند و صنعت سنگ‌آهن هم از این قاعده مستثنی نیست.

 

یکی از دلایل رکود حاکم بر بازار سرمایه، تصمیماتی است که بدون توجه به مزیت‌های نسبی صنایع برای آنها اخذ شده است، به‌ عنوان مثال از یک دهه قبل تاکنون صنعت سنگ‌آهن به‌‌عنوان صنعتی که 8 درصد ارزش بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد، با چالش‌های بسیاری مواجه شده است. سلب پروانه بهره‌برداری، اخذ حق انتفاع و در نهایت کاهش 3 درصدی قیمت گندله به نفع شرکت‌های فولادی، اقداماتی است که اثرات آن در کاهش سودآوری شرکت‌های فعال در این صنعت و قیمت سهام آنها نمود یافته است.

 

ترکان در خصوص اینکه با توجه به اینکه هنوز قیمت گندله شرکت‌های سنگ‌‌آهنی مشخص نیست و این شرکت‌ها با کاهش درآمد برای اجرای طرح‌های توسعه خود مواجه شده‌اند، برای رفع مشکل این صنعت به‌عنوان زنجیره تکمیل فولاد چه تدبیری اندیشیده‌اید؟ گفت: تنها راهکار موجود عدم ورود دولت به فضاهای کسب‌و‌کار است و درباره سنگ‌آهن هم تعیین عوارض یا قیمت‌گذاری در زمان مناسبی انجام نشد و در این خصوص باید با حساسیت بیشتری برخورد کرد.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران