پروژه های فولادی ایران در انتظار سال 2016 برای لغو محدودیت های جهانی

پروژه های فولادی ایران در انتظار سال 2016 برای لغو محدودیت های جهانی

با وجود رای سنای امریکا برای لغو تحریم ها، کاملا واضح و مبره است که حذف محدودیت های اقتصادی علیه ایران زودتر از سال 2016 آغاز نخواهد شد. بنابراین، بسیاری از پروژه ها، بخصوص در بخش فولاد تا زمان بهبود وضعیت مالی کشور به تعویق خواهد افتاد. با این وجود، شرکت های معدنی و فولادی ایران با انجام مطالعات و تحقیق در مورد بازار جهت تنوع بخشیدن به اقتصاد آینده ، زمینه های سرمایه گذاری را آماده می کنند.

 

به گزارش استیل پدیا، اخیرا دموکرات های امریکا از تصمیم اوباما و رهبران بین المللی در مورد برنامه هسته ای ایران حمایت کردند. طبق اعلام آژانس بین المللی انرژی هسته ای، با این چراغ سبز از طرف امریکا روند نظارت هسته ای که لازمه رفع تحریم هاست احتمالا به ژانویه یا فوریه 2016 موکول خواهد شد. این امر به معنای ادامه محدودیت ها تا ماه مارچ آینده است. این خبر که ایران به ماموران آژانس اجازه دسترسی به امکانات هسته ای خود را نمی دهد کاملا منسوخ است و طبق گفته مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای، نگرانی در مورد عدم توانایی آژانس در تکمیل به موقع ارزیابی های نهایی خود وجود ندارد. 

 

لغو تحریم ها درها را برای ورود سرمایه های خارجی که مدت ها در انتظار ورود به بازار ایران بوده اند را باز خواهد کرد چراکه بانکهای ایران ظرفیت یا نقدینگی تامین مالی پروژه ها را ندارند. در طول چهار سال تحریم، بانک های ایرانی نمی توانستند از سیستم های معاملات بین المللی استفاده کنند و عمدتا به سیستم های بانکی خرد محدود بودند و علی رغم تزریق نقدینگی دولت، ترازنامه های آنها با مشکل همراه بود.

 

طبق اظهار یک سرمایه گذار ایرانی، پروژه های فراوانی در ایران بدون وجود نقدینگی منتظر تامین پول از منابع بین المللی بودند. به هر حال، طبق گفته منابع بازار، ممکن است ورود بانک های چندملیتی بزرگ اروپایی به بازار ایران تا یک سال زمان ببرد چراکه آنها می بایست جرایم سنگینی بابت نقض تحریم های ایران بپردازند. این به معنای درخواست حمایت ایران از بانک های آسیایی است که کمتر توسط موسسات امریکایی محدود شده اند. ایران به دلیل تحریم ها به سمت شرق گرایش پیدا کرده. گفته می شود هرچند که درهای حمایت غرب در حال گشوده شدن به روی ایران است، این کشور به دوستان قدیمی خود پشت نمی کند.

 

نتظار شرکت های معدنی و فولادی ایران برای سرمایه گذاران بین المللی به گونه ای دیگر است چراکه این بخش ها خواهان تغییر دادن اقتصاد نفت محور در ایران هستند. طبق گفته اسداله فرشاد مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایران، نفت یک بزرگراه برای اقتصاد ایران است. به هر حال، از آنجاکه قیمت نفت بطور چشمگیری کاهش پیدا کرده، لزوم یک راه دیگر مطرح می شود که آن فولاد است، اما این راه نیازمند به سرمایه گذاری در توسعه صنعتی است.

 

به همین دلیل اکثر پروژه های فولادی که نیاز فوری به آنها در ایران نیست به سالهای 2016 تا 2017 موکول شده است. بسیاری کارخانه ها پروژه های توسعه ایی محصولات فولادی خود را به تعویق انداخته و جهت حفظ تعادل در زنجیره تولید و رقابت در بازار، روی پروژه های پردازش مواد خام متمرکز شده اند.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران