مشاور مطالعات طرح جامع فولاد مطرح کرد

پیش‌ شرط‌ های‌ اصلی خود کفایی تولید گندله

پیش‌ شرط‌ های‌ اصلی خود کفایی تولید گندله

مشاور مطالعات طرح جامع فولاد خودکفایی گندله‌سازی را در سال آینده مشروط بر راه‌اندازی تمامی خطوط تولید آن در کشور دانست و گفت: اگر تعهدات در این صنایع عملیاتی شود، چالش کمبود گندله برطرف خواهد شد.

 

به گزارش استیل پدیا، محمد ابکا مدیرعامل شرکت بین‌المللی فولاد تکنیک اظهار کرد: خودکفا شدن در تولید گندله منوط به این است که طرح‌‌ها با برنامه‌ ریزی و سرعت بیشتری پیش برود تا زنجیره تولید فولاد به تعادل می‌رسد.

 

او با بیان اینکه سالانه 6 میلیون تن گندله کمبود داریم، گفت: بسیاری از طرح‌های گندله‌ سازی در دست اجرا هستند و باید برای تامین نیاز داخلی کشور به تولید برسند و بر اساس این برنامه‌ ریز‌ی‌ها قرار است تا سال آینده این طرح‌ها به بهره‌ برداری برسند تا برای تامین نیاز صنعت فولاد به سمت کشورهای دیگر نرود.

 

ابکا درباره اظهارات اخیر وزیر صنعت درباره ارتقای کیفیت و صادرات فولاد با اختصاص جایزه صادراتی، گفت: برخی از طرح‌های فولادی مشکل جانمایی دارند و بقیه هم که امکان راه‌ اندازی آنها است، منابع مالی موجود مشکل مجوز آنها را حل نمی‌کند و نیاز است نظام بانکی هم از فعالیت آنها حمایت مالی کند.

 

او افزود: اگر تعهدات دولت و راه‌ اندازی واحدهای تازه تاسیس هر چه زودتر اجرا شود می‌توان به برطرف شدن کمبود گندله و خود کفا شدن تولید آن در کشور امیدوار بود در غیر این صورت راه‌ اندازی و بهره‌برداری از خطوط تولید گندله به تاخیر می‌افتد.

 

مشاور مطالعات طرح جامع فولاد همچنین با اشاره به رکود ادامه‌ دار بازار فولاد گفت: در مقابلله با دامپینگ چین، افزایش تعرفه واردات فولاد از 15 درصد به 40 درصد برای دولت اقدامی سخت است زیرا افزایش اندکی برای یک تعرفه نیست چه بسا در شرایط فعلی مشکل اصلی تولید کنندگان داخلی کمبود تقاضا است و تعرفه اولویت بعدی آنها است.

 

او افزود: در حال حاضر آخرین وضعیت تعرفه همان 15 درصد است و 40 درصد رقم پیشنهادی است که تا این لحظه تصویب نشده است. برای تحریک بازار و ایجاد رونق باید حتما پروژه‌های عمرانی فعال شوند.

 

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که به تازگی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته است سال آینده در گندله‌ سازی خودکفا خواهیم شد. به گفته وی در حال حاضر سود واحدهای گندله‌ سازی خوب است اما نه به اندازه کافی که با برنامه‌هایی که گذاشته‌ایم در سال آینده در گندله‌ سازی خودکفا خواهیم شد.. در حالی که از منظر تولید کنندگان خودکفا شدن در تولید گندله منوط بر تامین مالی واحدها و پروژه ها است.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران