معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت

معادن یکی از حوزه های مهم سرمایه گذاری خارجی در دوران پساتحریم است

معادن یکی از حوزه های مهم سرمایه گذاری خارجی در دوران پساتحریم است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کارشناسان پیش بینی می کنند در دوران پساتحریم معدن به عنوان یکی از بخشهای مهم سرمایه گذاری خارجی در ایران محسوب می شود و کشورمان ظرفیت بالایی برای جذب سرمایه در این بخش دارد.

 

به گزارش استیل پدیا جعفر سرقینی اظهار داشت: حوزه معدن یکی از بخش های فعال اقتصاد ایران است که پتانسیل های بسیار بالایی دارد و می تواند در این زمینه سرمایه های بسیاری را جذب کند.
این مقام مسئول تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه نخواهد داد شرکت های خارجی مواد خام معدنی را از ایران ببرند، بلکه باید فرآوری و تولید محصول در داخل کشورمان صورت گیرد.

 
به گفته وی، کشش سرمایه گذاری در بخش معدن نسبت به بقیه بخش ها به مراتب بیشتر است لذا چنانچه پای سرمایه گذار خارجی در دوران پساتحریم به ایران باز شود، نخستین بخشی که آنها حاضر شوند، معادن است.

 
سرقینی در ارتباط با حضور هیاتهای اقتصادی و تجاری خارجی پس از توافق برجام در کشورمان، گفت: هیاتهای خارجی بطور عمده برای بررسی به ایران می آیند و هنوز هیچگونه مذاکرات جدی و قراردادی در حوزه معدن صورت نگرفته و بیشتر ارزیابی است و پیشنهادهایی ارایه داده اند.

 
وی تصریح کرد: برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که از دانش، فناوری و سرمایه های خارجی برای تولید محصول و ارزش افزوده استفاده کند و جلوی خام فروشی را بگیرد.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارتخانه یادشده، نوسازی صنایع و ماشین آلات حوزه معادن را یکی از اولویت های وزارت صنعت، معدن و تجارت در همکاری با شرکت های خارجی ذکر کرد و گفت: یکی از اهداف ترسیم شده نوسازی و ارتقا کیفیت ماشین آلات معدنی کشور است.

 
سال گذشته میزان مواد معدنی استخراج شده از پنج هزار و 400 معدن فعال کشور به 400 میلیون تن رسید و امسال پیش بینی شده این رقم به 450 میلیون تن برسد.
پیش از این براساس پنجمین برنامه توسعه کشور (94- 1390)دستیابی به 570 میلیون تن مواد معدنی در سال پایانی برنامه پنجم (1394)هدف گذاری شده بود.
میزان ذخایر معدنی شناسایی شده کشور 57 میلیارد تن اعلام شده که از این رقم حدود 37 میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار معادن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران