مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان یزد خبر داد

D19 به چادرملو و چغارت واگذار شد

D19 به چادرملو و چغارت واگذار شد

با توجه به رو به اتمام بودن ذخائر سنگ آهن چادرملو و چغارت و به درخواست این دو معدن، طی کنسرسیومی، آنومالی D۱۹ به این دو معدن بزرگ واگذار شد.

 

محمدرضا علمدار، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان یزد گفت: آنومالی D۱۹ به چادرملو و چغارت واگذار شد.

 

وی افزود: با این اقدام، توانستیم امتیاز بهره برداری از سنگ آهن این معدن را برای استان یزد حفظ کنیم و این اتفاقی خوب در حوزه معدن در استان یزد است.

 

علمدار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در حوزه معدن متاسفانه شفاف سازی وجود نداشت و رانت و رابطه برای بهره برداری و ثبت معدن برای برخی افراد مشاهده می شد گفت : در گذشته اعضای یک خانواده ۳۲ معدن را به نام خود ثبت کرده بودند.

 

وی افزود: برای جلوگیری از این اتفاق، سامانه کاداستر در سراسر کشور راه اندازی شد که یزد در عملیاتی کردن استفاده از آن پیشتاز بوده است و دیگر شاهد چنین اتفاقاتی در حوزه معدن نخواهیم بود.

 

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان یزد با بیان اینکه اکتشافات معدنی بسیار پرریسک است، خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد ممکن است میلیاردها تومان برای اکتشاف یک ماده معدنی هزینه شود اما در نهایت ماده معدنی در منطقه اکتشافی وجود نداشته باشد به همین دلیل بر اساس تفاهم نامه ای که با ایمیدرو به امضا رسیده است، از این پس فقط بهره برداری معادن به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: کلیه این پروانه ها با استعلام از دستگاه های ذیربط از جمله محیط زیست، منابع طبیعی و ... انجام شده و تا زمانی که جواب این استعلام ها از سوی دستگاه های یاد شده، مثبت نباشد، هیچ مجوزی صادر نمی شود.

 

گفتنی است، طبق بررسی های اولیه از آنومالی D19 میزان ذخیره قطعی این معدن حدود 100 میلیون تن برآورد شده است .


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار معادن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران