گردآورنده: فتح‌ ا... معطوفی

کلید فلزات رنگین - Key to Nonferrous Materials

کلید فلزات رنگین - Key to Nonferrous Materials

طبقه بندی و مشخصات اساسی کاربردی فلزات رنگین بر اساس استاندارد AA و مقایسه آنها با سایر استانداردهای معتبر جهانی شامل : مس، روی، قلع، سرب، آلومینیوم، منیزیوم و آلیاژهای آنها، فلزات گرانبها: طلا، نقره، پلاتین، پلادیوم، و گروههای آلیاژی آنها

فهرست مطالب کتاب


تقدیر و تشکر

مقدمه کتاب

1  مس / Copper
1-1  مس و آلیاژهای مس کار شده

2-1 مس و آلیاژهای مس ریخته گری

3-1 مس خالص

2  روی / zinc
- روی و آلیاژهای آن

3  قلع / Tin
- قلع و آلیاژهای آن

4  سرب / Lead

5  آلومینیوم / Aluminum
1-5 آلومینیوم و آلیاژهای آلومینیوم کار شده

2-5 آلومینیوم و آلیاژهای ریخته گری

3-5 آلومینیوم فوق خالص

6  منیزیوم / Magnesium
-  منیزیوم و آلیاژهای آن

فلزات گرانبها / Precious Matals
7 طلا / Gold
- طلا و گروه های آلیاژی آن

8 نقره Silver
- نقره و گروه های آلیاژی آن

9 پلاتین / Platinium
- پلاتین و گروه های آلیاژی آن

10 پلادویم / Palladium
- پلادویم و گروه های آلیاژی آن


مقدمه کتاب

فلزات رنگین عنوانی است که در ایران به گروه فلز غیر فریتی (Nonferrous materials) می دهند. این اسم سال های طولانی است که به این گروه ( بنظر به خاطر گوناگونی رنگ آنها) داده شده است. دسته بندی گروه فلزات رنگین موضوعی است که همیشه در کشور ما مورد گفتگو بوده است؛ هر چند که یک عنوان تکنیکی اولیه باشد.
برابر نام لاتین این گروه فلزات (فلزات غیر فریتی)، بنابراین می شود گفت هر فلزی که پایه غیر آهنی (Nanferrit) در زمینه خود داشته باشد قادر خواهد بود وارد این گروه فلزای گردد.
گروه های بسیار مهمی مثل آلومینیوم و آلیاژهای آن؛ مس و آلیاژهای آن؛ قلع و آلیاژهای آن؛ سرب، روی، طلا، نقره، پلاتین و منگنز و آلیاژهای هر یک از آنها در این طبقه بندی قرار می گیرند. بنابر این، همان طور که از نام های گروه های عنوان شده پیداست جمع کلی این فلزات زمینه وسیعی را پوشش داده، و در نهایت نقش حیاتی را در صنایع هر کشوری ایفا می نماید. فلزات پایه و گروه های آلیاژی این خانواده بزرگ فلزی در اقتصاد ملی ما جایگاه بزرگی دارد.
هم اکنون، صنایع بسیار بزرگی از این فلزات، در استخراج (معدن) فرآورده های مختلف فلزی ( در تولید شمش، اسلب / Slab، پلیت، ورق، پروفیل، میله، مفتول، لوله ها و.....) در کشور ما فعالیت دارند که در نهایت کالا و قطعات بیشماری از آنها درصنایع مختلف تولید و به دست مصرف کنندگان می رسد.
آنچه که مؤلف / مترجم این کتا را برا آن داشت تا برروی این گروه فلزی کا آغاز نماید ضرورت جدی در حضور کتابهایی برای اطلس و طبقه بندی استاندارد این فلزات، در کشور ما بوده است. دسترسی ساده به دسته بندی های استاندارد این فلزات ( به زبان فارسی) در کشور ما اهمیتی چشمگیر داشته و می تواند به انبوه مصرف کنندگان این فلزات کمک نماید تا تاکید خویش را در خصوص تولید و مراکز تکنیکی کشور صرفاً به گوناگونی استاندارد و جایگاه واقعی آنها ثابت نمایند.
برابر بررسی خاص انجام شده، حضور کتاب های پایه برای اجرای کاربردی این موضوع، در کشور ما بسیار حیاتی بوده و جای خالی آن کاملا احساس می گردد.
انجام طبقه بندی استاندارد، تعریف خواص متالورژیکی، مکانیکی، الکتریکی، و غیرو در فلزات رنگین سالیان بسیار دور است که در کشورهای صنعتی شکل گرفته و مسیر شدید توسعه خویش را می پیماید. بنابراین، عمومی سازی این رشته در کشور ما « اهمیت ملی » دارد. همین امر پایه و اساس این کتاب گردیده است.
ریفرنس اصلی این کتاب استاندارد AA و نهایتا ASM بوده است. بنابراین نام گذاری، گروه بندی ها، کاربردها و مشخصات این فلزات همگی از این منبع (با آخرین اصلاحیه آنها) صورت گرفته شده است. در ساختار این کتاب سعی گردیده است در ساده سازی بیان، فرم روان و جداول ارائه شده یک کار ویژه و بدیع انجام گیرد، در حالی که عین منابع نیز به خدمت گرفته شود.
لازم است توجه گردد که، گروه های اصلی معرفی شده در این کتاب، بعنوان فلزات رنگین، دسته های اصلی این فلزات است، بدیهی ست، گروه های دیگری نیز در این رابطه وجود دارند که به علت کثرت شدید مطالب از طرح آنها پرهیز و با تکیه صرف به ریفرنس AA و ASM صرفا همین گروه معرفی شده اند.
به اطلاع مصرف کنندگان کتاب می رساند که، نام ها و مشخصات مختلف ارائه شده در این کتاب ریفرنس همگی قابل مصرف و کاربردی، در تولید هستند زیرا عیناً از منابع استاندارد ذکر شده استخراج گردیده اند.
امید است خوانندگان کتاب با مشاهده برخی از مشکلات مولف و مترجم این کتاب پایه و جدید یاری نمایند.


فتح اله معطوفی / بهار سال 1386
E-mail: [email protected]


مشخصات کتاب 

کد کتاب: 718179
ناشر: فدک ایساتیس
مولف: مهندس فتح‌ا... معطوفی
گرد آورنده: مهندس فتح‌ا... معطوفی
تعداد صفحات: 824
قطع : رحلی
نوبت چاپ: اول
نوع چاپ : تک رنگ
نوع جلد : گالینگور
نوع کاغذ : تحریر
شرح DVD / CD : ندارد
شابک: 9789648598667
وضعیت : منتشر شده

بازگشت به شاخه فولادسازی بازگشت به صفحه نخست
بخش نظرات برای این صفحه خاموش میباشد.