ریاست هیئت عامل ایمیدرو

رشد ۳ برابری درآمد ناخالص داخلی با بخش معدن | مهدی کرباسیان

 رشد ۳ برابری درآمد ناخالص داخلی با بخش معدن | مهدی کرباسیان

سرمایه‌گذاری در بخش معدن، سبب افزایش ۳ برابری در تولید ناخالص داخلی می‌شود. بخش معدن به عنوان پایه اصلی تولید محصولات صنعتی، جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد جهانی دارد.

 

درحال‌حاضر، کشورهای معدن‌خیز پس از استخراج مواد معدنی، با توجه به سیاست‌ها یا توانمندی‌های خود اقدام به «صادرات» یا «فرآوری» ماده معدنی می‌کنند که بدون تردید، فرآوری مواد معدنی ارزش‌افزوده بیشتری را برای دارندگان این منابع خدادادی ایجاد می‌کند. براساس برآوردهای جهانی، هر یک درصد رشد در تولید ناخالص داخلی (جی‌دی‌پی) برای بخش معدن، رشد ۳ درصدی در تولید ناخالص داخلی (جی‌دی‌پی) کل را به همراه دارد.

 

از همین روست که کشورهای غیرمعدنی با واردات مواد خام معدنی، به فرآوری این مواد می‌پردازند. وجود ذخایر غنی معدنی در ایران به عنوان پشتوانه و محرک توسعه صنایع، در صورت تجهیز و فرآوری مواد معدنی، جهشی حقیقی در اقتصاد کشور ایجاد می‌کند، با توجه به میزان ذخایر اکتشاف شده تاکنون (حدود ۷ درصد کل مساحت کشور)، جزو ۱۰ کشور دارای معادن غنی جهان محسوب می‌شویم و بدون تردید با اکتشاف پهنه‌های مختلف کشور، این جایگاه ارتقا پیدا خواهد کرد و در نتیجه زمینه‌های توسعه جهشی را فراهم می‌کند. شرکت‌های دولتی و خصوصی کشور با توجه به توانمندی‌ها و امکانات تجهیزاتی، فنی و مهندسی، تاکنون در برخی بخش‌ها، به فرآوری مواد معدنی اقدام کرده و در برخی حوزه‌ها نیز به صادرات مواد خام روی آورده که خوشبختانه در سال‌های اخیر، به دلیل ارتقای جایگاه بخش معدن در نگاه مسئولان کشور، رویکرد خام فروشی کم‌رنگ شده و توجه جامعه به سمت فرآوری و ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر شده است.

 


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه تحلیل و مصاحبه بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "تحلیل و مصاحبه" استیل پدیا