مدیرعامل فولاد اکسین خوزستان

بومی‌سازی ورق‌های فولادی مخازن CNG | عزیز قنواتی

بومی‌سازی ورق‌های فولادی مخازن CNG | عزیز قنواتی

با وجود منابع بی‌شمار گاز و نگاه ویژه کشور جهت افزایش به‌کارگیری گاز فشرده طبیعی (CNG) در سبد سوخت مصرفی، امروزه مصرف گاز در صنایع گوناگون کاربردهای ویژه‌ای پیدا کرده است. یکی از پرکاربردترین روش‌های مصرف گاز فشرده طبیعی، به‌کارگیری آن جهت سوخت مصرفی خودروها است که مخازن فلزی نگهدارنده این گاز نقش کلیدی در فرآیند مصرف آن دارند.

 

مواد اولیه بسیاری از صنایع پایین‌ دستی به صنعت فولاد وابسته است. ورق فولادی عریض کاربردهای متنوعی در صنایع لوله‌ سازی، مخازن تحت فشار، کشتی‌ سازی و سازه‌های خاص ساختمانی دارد و مواد اولیه مورد نیاز جهت ساخت مخازن گاز فشرده طبیعی (CNG) که همانا ورق‌های فولادی با استحکام بالا است در کشورهای محدودی در دنیا قادر به تولید آن هستند.

 

بی‌شک توجه به جنبه‌های ایمنی حین ساخت آن مخازن تحت فشار از اهمیت فراوانی برخوردار است. با توجه به رسالت شرکت‌های فولاد و ضرورت ایفای نقش موثر در عرصه توسعه همه جانبه این مرز و بوم و نیز سیاست‌های کشور در زمینه خودکفایی، شرکت‌های تولید کننده مخازن سی ان جی برای نخستین بار طی سال‌های اخیر در کشور اقدام به تامین مواد اولیه موردنیاز ساخت مخازن گاز طبیعی فشرده (CNG) تحت استاندارد کیفی EN10083-3 کردند. بر این اساس کلیه مراحل طراحی، تولید، نورد و عملیات حرارتی ورق‌های فولادی فوق با استفاده از مواد اولیه و دانش متخصصان داخلی صنعت فولاد صورت پذیرفته است.

 

خواص مکانیکی مطلوب، استحکام کششی و مقاومت بسیار بالای ورق‌های تولیدی با درجه فولادی 34CrMo4 از جمله ویژگی‌های بارز این محصولات به شمار می‌آید. این ورق‌های عریض و استحکام بالای فولادی آنها که با اتکا بر نیروی انسانی متخصص، تجهیزات مدرن نورد و عملیات حرارتی ورق و همچنین بهره‌ گیری از آزمایشگاه مرجع خود ساخته شده است، قادر به تامین مواد اولیه برای صنایع لوله‌ سازی، مخازن عظیم نگهداری و تحت فشار نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع کشتی‌ سازی و سازه‌ها و سکوهای دریایی، پل‌ سازی و سازه‌های خاص ساختمانی با گریدهای متنوع و ضخامت 8 الی 150 میلیمتر، عرض 1/ 1 تا 5/ 4 متر و طول 5/ 2 تا 24 متر و نیز عملیات حرارتی ورق‌ها به صورت Quench-Temper وNormalizing است.

 

تاکنون در راستای خودکفایی مواد اولیه در کشور طرح‌های استراتژیک بسیاری انجام و سپس به مرحله تولید درآمده است که امیدواریم با تلاش تمامی صنایع و همکاری دولت گام‌های بلندتری در این زمینه برداریم.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه تحلیل و مصاحبه بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "تحلیل و مصاحبه" استیل پدیا