تحلیلگر و متخصص بورس کالا

بورس‌های کالایی یک ضرورت برای رشد اقتصاد | چاک کوالسکی

بورس‌های کالایی یک ضرورت برای رشد اقتصاد | چاک کوالسکی

بورس‌های کالا در واقع نقش بسیار اساسی و حیاتی در اقتصاد دارند و تصور اینکه یک اقتصاد می‌تواند بدون بورس کالا رشد داشته باشد غلط است.

 

به گزارش استیل پدیا تاریخچه تجارت در بازارهای کالا در کشور ایالات متحده به بیش از ۱۵۰ سال پیش بر‌می‌گردد و شواهدی موجود است که این نوع بازار در کشور ژاپن هزار سال قدمت دارد. کالاها در واقع به اجناسی گفته می‌شوند که پایه و اساس ذخایر غذایی و همچنین تولید دیگر اجناس‌اند. ولی متاسفانه مردم عادی از اینکه چرا کالا باید در بورس معامله شود آگاهی ندارند، زیرا آنها محیطی آشفته را تصور می‌کنند که کالا در آن معامله می‌شود.

 

بورس‌های کالا در واقع نقش بسیار اساسی و حیاتی در اقتصاد دارند و تصور اینکه یک اقتصاد می‌تواند بدون بورس کالا رشد داشته باشد غلط است. هدف بورس‌های کالا فراهم‌ سازی بازاری متمرکز برای تولید کنندگان کالا است و این تولید کنندگان می‌توانند کالاهای خود را به تولید کنندگان دیگر یا به مصرف‌ کنندگان بفروشند. جذابیت قراردادهای آتی در بورس‌های کالایی به این است که هر فردی به‌ طور مثال یک کشاورز ذرت می‌تواند محصول خود را حتی قبل از اینکه آن را تولید کرده باشد به یک قیمت مطمئن پیش‌ فروش کند.

 

این فرآیند باعث بقا و رشد کسب و کار می‌شود و بورس‌های کالا به تولید کنندگان این اطمینان را می‌دهند که برای هر فروشنده‌ای یک خریدار وجود دارد. هنگامی که فرد به این فکر می‌افتد که آیا بورس‌های کالایی واقعا به اقتصاد کمک می‌کنند یا نه، شما باید این سوال را از خود بپرسید که اگر بورس کالایی وجود نداشت چه اتفاقی می‌افتاد.

 

استاندارد‌ سازی و یکسان‌ سازی قیمت کالا امری بس دشوار است. هم تولید‌ کننده و هم مصرف‌ کننده شخصا باید به دنبال خریدار و فروشنده باشند. تولید کنندگان احتمالا قادر نخواهند بود ریسک‌های موجود را بدون وجود بورس کالا پوشش دهند. یکی دیگر از نقش‌های بورس کالا علاوه بر کمک به رشد اقتصادی پوشش ریسک هم به نفع تولید‌ کننده و مصرف‌ کننده است.

 

در صورتی که بورس کالا وجود نداشته باشد به‌ طور حتم نه تنها قیمت‌های کالا‌ها افزایش می‌یابد، بلکه هزینه‌های تولید نیز افزایش خواهد داشت؛ پس در نتیجه بورس‌های کالا مطمئنا باعث افزایش بهره‌ وری در اقتصاد می‌شوند.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه تحلیل و مصاحبه بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "تحلیل و مصاحبه" استیل پدیا